Gran Canaria & Wyspy Kanaryjskie i turystyka LGBT


Witaj w Playa del Inglés i Maspalomas: Hola, Chicos y Chicas!

Gej Urlop

Gran Canaria to jedna z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim, tuż obok północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Terytorialnie "Kanary" przynależą do Hiszpanii, kraju słynącego z wyjątkowej tolerancji i otwartości. Stolicą wyspy jest Las Palmas de Gran Canaria - ok. 400-tysięczne miasto o wyjątkowej zabudowie powstałe w 1478 r. Stare miasto ("Vegueta") to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jego centralnym punktem jest Plaza Santa Ana - plac, przy którym usytuowana jest katedra Santa Ana z roku 1497. Jest ona siedzibą biskupa Wysp Kanaryjskich. W mieście jest wiele muzeów, kin, wystaw sztuki, a nawet uniwersytet, na którym studiuje obecnie ok. 25 tyś. studentów.

Gej Urlop


Główne ośrodki turystyczne to połączone ze sobą miasta Playa del Inglés, Maspalomas i San Agustín na terenie gminy San Bartolomé de Tirajana na południu wyspy. Miasta te powstały w latach 60-tych i 70-tych XX wieku jako centra turystyczne o dość niejednolitej, lekko chaotycznej architekturze, która nie wyróżnia się wyjątkową stabilnością. Ponadto do Playa del Inglés wdziera się piasek z pobliskich wydm, które "regulowane" są w dość stanowczy sposób: gigantycznymi spychaczami, które regularnie wydzierają pustyni teren przynależny miastu. Przybywając na wyspę pierwszym miejscem, jakie zobaczysz, będzie z pewnością Aeropuerto de Gran Canaria - dość nowoczesny, choć niewielki port lotniczy w południowo-wschodniej części wyspy Gran Canaria, położony pomiędzy stolicą Las Palmas a mekką dla gejów Playa del Inglés & Maspalomas. Na Gran Canarię latają zarówno ekskluzywne jak i tanie linie lotnicze z niemal całej Europy i nie tylko. Wyspa ma charakterystyczny, okrągły kształt a jej centrum tworzy ogromny masyw górski pochodzenia wulkanicznego, co manifestuje się m.in. w dość skalistym i surowo wyglądającym pejzażu. Warto jest wybrać się w głąb wyspy lub w zaledwie kilka godzin objechać wyspę dookoła.

Gej Urlop


Chyba największym atutem Gran Canarii jest przyjemna i stabilna temperatura powietrza i wody. Łagodne lato panuje tam w zasadzie przez 12 miesięcy. O każdej porze roku można się bowiem opalać, a nawet kąpać w morzu lub na otwartym basenie. Jedynie przez kilka dni w roku upalny wiatr znad Sahary przynosi na Wyspy Kanaryjskie pył i piasek wzniecony burzami piaskowymi w południowej Afryce (zjawisko to określa się jako "calima" lub "Bruma seca" czyli "sucha mgła"). Ta dość nieprzyjemna anomalia pogodowa, której często towarzyszy lekkie zachmurzenie, nie trwa jednak długo. Średnia temperatura powietrza waha się w skali roku pomiędzy 20 a 26 stopniami, co oznacza, iż nie ma tam znanych choćby z Hiszpanii czy Portugalii upałów, które paraliżują w lecie rytm dnia, a bez klimatyzacji spędzają turystom sen z powiek.

Gej Urlop

Opady deszczu spotkać można częściej na północy wyspy, gdzie klimat jest nieco wilgotniejszy. Rzadko występujące burze zamieniają wyschnięte wąwozy i koryta rzek (tzw. "Barrancos") w rwące potoki wpływające do morza. Wspaniały, łagodny klimat wysp kanaryjskich sprzyja turystyce, która kwitnie tam przez cały rok. Sezon letni jest na wyspach kanaryjskich równie lubiany jak zimowy, jest to bowiem prawdopodobnie jedyne miejsce na terenie Unii Europejskiej, gdzie Święta Bożego Narodzenia spędzić można na plaży, w kąpielówkach i w promieniach przyjemnego słońca. Na Kanarach można też przez cały rok uprawiać sport na świeżym powietrzu. Nie brakuje tam amatorów joggingu, wspinaczki, surfingu i nurkowania.

Gej Urlop

Wieczory i noc na Gran Canarii to pora na intensywne życie towarzyskie i imprezy z przyjaciółmi i znajomymi w licznych restauracjach i lodziarniach, które czynne są do późnej nocy. Dyskoteki i kluby w centrach rozrywkowo-handlowych w Playa del Inglés i Maspalomas czynne są w wielu przypadkach aż do rana. Najwięcej atrakcji dla gejów oferuje oczywiście Yumbo. Poza Yumbo w Playa del Inglés i Maspalomas znajdziesz całą masę restauracji, klubów i sklepów dla gejów lub prowadzonych przez gejów. Tęczowa flaga jest w wielu miejscach na Gran Canarii niemal wszechobecna. Warto też dla odmiany zajrzeć do innych centrów rozrywki, np. do Centro Comercial Cita w pobliżu Yumbo albo wybrać się na wieczór do stolicy Las Palmas, gdzie nie ma aż tak wielu turystów i jest nieco spokojniej, a i oferta handlowa, gastronomiczna czy kulturalna jest z pewnością na wyższym poziomie. Turystyka LGBT to nie tylko rozrywka w klubach, więc jeśli ktoś chciałby poznać tradycję i wyjątkową przyrodę Gran Canarii, powinien koniecznie udać się w głąb wyspy, odwiedzić niewielkie osady górskie jak np. wioskę o nazwie Fataga położoną niedaleko od Maspalomas. Wycieczka do zoo na Gran Canarii, czyli do Palmitos Park, będzie dla wielu z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Gej Urlop

Centro Comercial Yumbo to położony w Playa del Inglés kompleks rozrywkowo-handlowy otwarty przez całą dobę. W dzień idealne miejsce na wszelkie zakupy i posiłek po przystępnych cenach, wieczorem i w nocy czeka na turystów kilkadziesiąt klubów dla gejów, knajp, dyskotek i dark roomów, oferujących wszelkie formy rozrywki, również muzykę live, karaoke, sauny, ale także wyśmienitą kuchnię. Jest tam dość głośno, więc najlepiej wynająć hotel nieco oddalony od Yumbo, gdyż wszędzie w obrębie miasta dojdziesz na nogach a i taksówki są na Gran Canarii wyjątkowo tanie. Jednak Yumbo to nie tylko świat dla gejów i lesbijek. Oczywiście wszędzie spotkasz w Playa del Inglés czy pobliskim Maspalomas pary facetów lub kobiet trzymający się za rękę, jednak do Yumbo, co wydaje się być szczególnie piękne, przychodzą również przyjaciele gejów, często z dziećmi, na które czeka dobrze przygotowany plac zabaw z animatorami i cukiernie. Nie sposób się tam nudzić, ale na pewno warto przyjść tam z kimś znajomym lub całą grupą.

Gej Urlop

W dzień idealnym miejscem do spędzania czasu jest słynna plaża gejowska nr 7, której nazwa pochodzi od oficjalnej nazwy odcinka plaży pomiędzy Playa del Inglés a Maspalomas. Jest to miejsce, do którego dość łatwo trafić, jednak droga na tę plażę to mała wyprawa. Nie dojedziesz tam ani na rowerze ani samochodem. Z Playa del Inglés najlepiej tam dojść idąc od strony hotelu Riu Palace Maspalomas przez słynne wydmy w Maspalomas, które również posiadają ogromną liczbę fanów wśród gejów (jako pikieta) i naturystów. Będące pod ochroną wydmy rozciągają się na przestrzeni 6 km pomiędzy wybrzeżem w Playa del Inglés a jeziorem-oazą ("La Charca") w Maspalomas.Są one bardzo wyjątkowym miejscem, które sprawia wrażenie ogromnej pustyni i warto się tam wybrać na spacer zabierając coś do picia, okulary słoneczne i czapeczkę z daszkiem. Przy bardzo mocnym wietrze najlepiej omijać to miejsce, szczególnie jeśli nosisz soczewki kontaktowe.

Gej Urlop

Szlaków przez wydmy w kierunku plaży nr 7 jest kilka, jednak ruch w obu kierunkach (do miasta i na plażę) jest bardzo duży, więc ciężko się jest zgubić. Można tam też dojść idąc plażą wzdłuż brzegu od strony Playa del Inglés (parking i centrum gastronomiczno-handlowe nad morzem przy Paseo Costa Canaria) lub od strony Maspalomas (charakterystyczna i z daleka widoczna latarnia morska Faro de Maspalomas i jezioro La Charca). Plaża nr 7 nie jest jedynym miejscem, gdzie można spotkać gejów nad morzem, jednak szczególnie lubią je obcokrajowcy. Hiszpańskie pary często udają się na zwykłe plaże, których dużo jest całej wyspie. Słowo dyskryminacja wydaje się nie istnieć w języku mieszkańców i turystów odwiedzających słoneczną wyspę, dlatego warto też odwiedzić inne plaże na Gran Canarii. Leżaki na plaży gejowskiej są jak wszędzie płatne, jak tylko znajdziesz dogodne miejsce, zgłosi się do Ciebie osoba pobierająca opłaty (z reguły kilka Euro za cały dzień). Wielu bywalców wybiera odcinek plaży pomiędzy leżakami a morzem, tam naturalnie nie ma opłat. Ceny w budce z napojami nie są jak na takie miejsce przesadnie wygórowane, nie trzeba więc zabierać ze sobą ciężkich butelek.Informacje praktyczne:


Jak rezerwować pobyt?

Rezerwuj w sprawdzonych biurach podróży! Jeśli organizator nie budzi zaufania, warto się ubezpieczyć na wypadek problemu z transportem.

WIĘCEJ

Jak zarezerwować tani przelot?

Ceny biletów skaczą do góry i na dól. Trudno się zdecydować, czy kupić czy czekać. Jest kilka teorii, jak nabyć tanio bilet lotniczy, oto kilka z nich.

WIĘCEJ